Rozmiar tekstu:

„Warszawa zazdrości takiej imprezy Szczecinowi” takimi słowami Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke rozpoczął swoje wystąpienie podczas oficjalnego otwarcia 11 edycji Pikniku nad Odrą i 24 już edycji Targów Turystycznych Market Tour, które odbyły się w ubiegły weekend 9-10 maja w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

 

Piknik nad Odrą to bogata w wydarzenia, plenerowa impreza turystyczna, która niewątpliwie na stałe wpisała się już na miejsce jednej z największych i najliczniej odwiedzanych targowych imprez turystycznych.  Jest to zarazem jedna z nielicznych imprez w Polsce, któa mają tak bogaty program i i jest tak tłumnie odwiedzana przez zwiedzających. W tym roku w całym Pikniku udział wzięło blisko 300 wystawców, m.in. z Polski, Niemiec, Czech, Węgier,  Dominikany i Uzbekistanu i jak co roku imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Bogata oferta turystyczna, wyjątkowi podróżnicy, regionalne jedzenie, Strefa Wędkarza, tradycyjne Wielkie Gotowanie i nowość – Wielkie Wędzenie – to tylko część wydarzeń jakie miały miejsce podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą.
 

 

Specjalna strefa zachodniopomorskich LOT-ów na Targach MARKET TOUR

Podczas tegorocznej edycji Market Tour swoja bogatą ofertę turystyczną pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie – Wypoczywaj w Polsce, Wypoczywaj na Pomorzu Zachodnim,”  promowały się 23 Lokalne Organizacje Turystyczne województwa zachodniopomorskiego. Poza możliwością prezentowania swojej oferty turystycznej, była również znakomita okazja do integracji całego lokalnego środowiska sektora turystyki województwa zachodniopomorskiego oraz lepszą i szerszą popularyzację idei partnerstwa JST i NGO w regionie. Przedsięwzięcie to będzie możliwe dzięki realizowanego przez Forum Turystyki Regionów projektu pn. „Współpraca lokalna JST i NGO na rzecz sektora turystyki w Kołobrzegu i Drawnie”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Poza wystawcami z Pomorza Zachodniego nie zabrakło także stoisk prezentujących turystyczne oferty Dolnego Śląska, województw Łódzkiego, Opolskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Lubuskiego.

 

Konferencja na temat popularyzacji turystyki krajowej

Początek Pikniku zainaugurowała konferencja organizowana przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną pt. "Cudze chwalicie swego nie znacie... - międzyregionalna popularyzacja turystyki krajowej" pod patronatem Tomasza Jędrzejczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która odbyła się w auli Akademii Morskiej.

Otwierając spotkanie Minister Jędrzejczak podkreślił rolę turystyki jako istotnej gałęzi polskiej gospodarki, która stanowi 5% krajowego PKB. Podkreślił również rolę produktów regionalnych w kształtowaniu zmian w turystyce. Z kolej Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, pogratulował stworzenia całej inicjatywy Pikniku nad Odrą jako atrakcyjnej formy spotkań ludzi z branży turystycznej ze swoimi potencjalnymi odbiorcami.
 

W trakcie konferencji zostały zaprezentowane m.in. działania ZROT na rzecz rozwoju i promocji oferty turystycznej regionu oraz popularyzowania turystyki krajowej. Jako przykład dobrych praktyk zaprezentowano także działalność Pomorskiej ROT jako regionalnego lidera współpracy JST i NGO (w tym LOTów) na rzecz rozwoju i promocji turystyki, podkreślając kluczową rolę współpracy nie tylko z członkami ROTu, ale wszystkimi podmiotami kreującymi turystykę w regionie. Rozmawiano także o uwarunkowaniach formalno-prawnych i założeniach modelowych współpracy JST z ROT i LOT w sektorze turystyki czemu towarzyszyła także dyskusja.

Oficjalną część spotkania zakończyło zwiedzanie stoisk prezentacyjnych oraz rejs statkiem prezentujący wybrane mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego. Prezentacja ta kontynuowana była  również dnia następnego w formie wycieczki autokarowej do miejscowości Kamień Pomorski i Wolin, gdzie uczestnicy podziwiali nie tylko nowo powstałe mariny, ale również smakowali lokalnych przysmaków lub brali udział w prezentacji oferty lokalnych atrakcji.

 

Dodaj swój komentarz i włącz się do dyskusji...

zachodniopomorskie pomorskie warminsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie świętokrzyskie lubelskieSite map

 

Szukaj w serwisie

Newsletter

Newsletter

Gryf Turystyczny 2015

Przydatne serwisy