Rozmiar tekstu:

Rozpczęła się kolejna edycja konkursu Komisji Europejskiej EDEN. Do 8 maja br. mogą zgłaszać się kandydaci do tytułu  "Najlepszej Europejskiej Destynacji". „Laureaci, którzy uzyskują prawo posługiwania się prestiżowym  tytułem  zostają także włączeni do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych.
 


Muszą jednak wyróżniać się przede wszystkim dbałością o zachowanie zrównoważonego rozwoju turystyki – powiedział Rafał Szmytke Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej podczas spotkania inaugurujacego konkurs. W spotkaniu, które odbyło się 8 kwietnia wzięli udział także: Tomasz Jędrzejczak Podsekretarz Stanu w MSiT, Dariusz Goszczyński Dyrektor Departamnetu Rynku Rolnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Monika Węgrzyn, członek kapituły konkursu, podróżniczka oraz znawczyni polskiego dziedzictwa kulinarnego.
 

EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
 

Konkurs jest adresowany do ośrodków turystycznych, które spełniają kryteria nakreślone przez Komisję Europejską, dzięki którym możliwe jest realizowanie takich celów jak: zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki, usuwanie barier hamujących ten rozwój, zmniejszenie koncentracji czasowej i przestrzennej turystyki, zacieśnienia współpracy między zwycięskimi destynacjami. Dodatkowo konkurs pomaga wyłonić miejsca mające unikatowe atrakcje turystyczne.
 

Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską. Tegoroczny temat to: Turystyka i lokalna gastronomia. W związku z tym aplikujący w tym roku o tytuł „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN", będą musieli udowodnić, że swoją ofertę turystyczną opierają na lokalnej gastronomii wykorzystując tradycyjne i regionalne przepisy.
 

W tym roku mogą zgłaszać się regiony, szlaki kulinarne, produkty turystyczne, restauracje, hotel bądź sieć hoteli, które wykorzystują w zakresie turystyki ofertę związaną z lokalną gastronomią lub mają ofertę związaną z poznawaniem dziedzictwa kulinarnego (organizacja festiwali kulinarnych, warsztatów, animacji itp.). Przy ocenie brane będzie także pod uwagę to czy używane są tradycyjne przepisy, czy kuchnia oparta jest na produktach dostarczanych przez lokalnych producentów oraz czy oferta gastronomiczna w destynacji stanowi element promocji turystycznej na poziomie regionalnym.
 

Prawo zgłaszania kandydatur do Konkursu przysługuje: Regionalnym Organizacjom Turystycznym, Lokalnym Organizacjom Turystycznym, samorządom terytorialnym, instytucjom i twórcom produktów turystycznych, stowarzyszeniom i fundacjom, przedsiębiorcom prywatnym, a także innym zainteresowanym podmiotom.
 

Dotychczasowi laureaci polskich edycji to:
„Turystyka i obszary chronione" - Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty,
„Turystyka wodna" - Dolina i Bagna Biebrzy,
„Rewitalizacja miejsc i obiektów" Żyrardów
„Turystyka Dostępna" – Przemyśl


Tegorocznego zwycięzcę oraz wyróżnione destynacje poznamy 11 czerwca 2015 r.

 

Więcej informacji o polskiej edycji konkursu EDEN: www.edenpolska.pl
 

Źródło: www.pot.gov.pl

 

Dodaj swój komentarz i włącz się do dyskusji...

zachodniopomorskie pomorskie warminsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie świętokrzyskie lubelskieSite map

 

Szukaj w serwisie

Newsletter

Newsletter

Gryf Turystyczny 2015

Przydatne serwisy