Rozmiar tekstu:

Członkami LOT-ów mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne i pod tym względem ustawodawca nie tworzy żadnych zakazów ani ograniczeń. Z punktu widzenia prawa osoba fizyczna oraz osoba prawna, która jest zarządzana przez daną osobę fizyczną, to dwa osobne podmioty, mające równe prawa członkostwa w LOT. Co prawda zachodzi między nimi tzw. powiązanie osobowe ale z punktu widzenia ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy o POT nie ma żadnych przeciwwskazań do opisywanego „podwójnego członkostwa”.

Jeśli istnieją obawy o to, że jedna osoba będąca zarówno członkiem LOTu jako osoba fizyczna oraz jako osoba prawna, będzie chciała mieć większy wpływ na podejmowane decyzje, można odpowiednie ograniczenia zapisać w statucie. Można też tego typu praktyki próbować regulować wysokością składek członkowskich, które muszą płacić obie osoby oddzielnie – co może być korzyścią LOT. Warto się jednak zastanowić czy przy liczbie członków, którą będzie posiadał Państwa LOT, taki podwójny głos będzie faktycznie w istotny sposób wpływał na podejmowane decyzje.

zachodniopomorskie pomorskie warminsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie świętokrzyskie lubelskieSite map

 

Szukaj w serwisie

Newsletter

Newsletter

Gryf Turystyczny 2015

Przydatne serwisy